Čičerika – živilo prihodnosti?
Čičerika postaja vse bolj priljubljeno in uporabljeno živilo povsod po svetu. Zaradi svoje vsestranskosti se pojavlja v mnogih kuharskih receptih. Uvrščamo jo med stročnice in je dober vir beljakovin, mineralov ter vlaknin. Odlična je za vzdrževanje zdravega prebavnega sistema in varovanje zdravja našega celotnega organizma. V nadaljevanju preberite nekaj zanimivosti in enkratne prednosti njene uporabe!
Čičerika je hranilno bogata stročnica, ki prihaja iz bližnjega vzhoda. Ponekod je poznana po imenu garbanzo fižol. Poleg običajne bež barve še poznamo črno, zeleno, rdečo in rjavo – temnejše barve kot je, tem višja je njena vsebnost antioksidantov. Danes je druga najbolj razširjena stročnica na svetu, takoj za sojo. Največ je pridelajo v Indiji, sledi ji Avstralija z 10-krat manjšo količino.
Glede na zgodovinske zapise velja za eno izmed najstarejših stročnic na svetu. Uporabljali so jo že v starem Egiptu, kot vitalni vir beljakovin. Cenili so jo tudi stari Rimljani, ki so jo povezovali z boginjo Venero, saj naj bi pozitivno vplivala na količino mleka in jajčec. Druga starodavna ljudstva so prav tako omenjala njeno zdravilno moč in medicinsko uporabo, kot pomoč pri zdravljenju ledvičnih kamnov. Leta 1793 se pražena čičerika celo omenjena kot nadomestek za kavo v Evropi. V času Prve svetovne vojne so jo po nekaterih delih Nemčije gojili prav za ta namen.
Zdravilni učinki
Čičerika se je v zadnjih letih razširila med glavne kuharske sestavine tudi izven držav Bližnjega vzhoda. Zaradi svoje bogatosti z vitamini, minerali in antioksidanti ima številne zdravilne učinke.
Redno vključevanje čičerike v prehrano zmanjšuje tveganje za razvoj kroničnih bolezni. Poleg tega je zelo okusna in zelo preprosta za vključitev v različne jedi ter odlična mesna alternativa v vegetarijanskih in veganski prehrani.
Kosti: glavna minerala v čičeriki, ki izboljšujeta zdravje kosti, sta kalcij in magnezij, ki sta pomembna za gradnjo kosti. Sledita jima tudi cink in vitamin K za vzdrževanje strukture kosti. Vitamin K prav tako izboljšuje absorpcijo kalcija – zlomi kosti so pogosto povezani prav z nizko raven vitamina K. Na drugi strani še imamo železo in cink, ki vplivata na proizvodnjo in zorenje kolagena, ali drugače rečeno, podpirata zdravje kosti in hrustanca.
Srce in ožilje: kalij, vlaknine ter vitamina B6 in C podpirajo zdravje srca. Vlaknine znižujejo holesterol v krvi in posledično zmanjšujejo tveganje za srčne bolezni. Nato še imamo kalij, ki vzdržuje nizek krvni pritisk ter zmanjšuje tveganje za srčni infarkt.
Diabetes: vsebuje veliko vlaknin, ki pomagajo uravnavati nivo sladkorja v krvi. Študije so razkrile, da hrana, ki temelji na čičeriki spodbuja obvladovanje sladkorja, saj vlaknine upočasnjujejo absorpcijo ogljikovih hidratov in posledično spodbujajo enakomerno zvišanje le tega.
Vir beljakovin: kar 23 % garbanzo fižola predstavljajo beljakovine, ki so pomemben vir za rast, razvoj, celjenje ter obnavljanje telesa. Uživanje zdravih beljakovin prav tako pomaga pri gradnji in vzdrževanju mišic, nam dajejo energijo in se borijo z bakterijami.
Uporaba v kuhinji in priprava jedi
Čičerika je vsestransko uporabna stročnica, ki jo lahko uporabljamo kuhano ali surovo. Pri kuhanju jo pustimo 10 minut vreti, nato ogenj zmanjšamo in počasi na majhnem ognju kuhamo dokler ne postane mehka. Suho čičeriko je potrebno kuhati 1 do 2 uri, vendar lahko čas kuhanja s predhodnim namakanjem razpolovimo. Kadar kuhate čičeriko, nikar ne zavrzite vode v kateri se je kuhala. Čičerikino vodo ali aquafabo lahko uporabimo kot nadomestek jajc v nekaterih sladicah.
Najbolj znani jedi z Bližnjega vzhoda sta humus ter čičerikine kroglice – falafli. Za falafle potrebujemo čičerikin pire, čebulo, česen, in nato iz mase izoblikujemo kroglice, ki lahko ocvremo, ali spečemo v pečici.
Humus naredimo iz čičerike, česna, olivnega olja, limoninega soka in sezamove paste (tahini), nato vse sestavine zmešamo v mikserju ali s paličnim mešalnikom. Kot je običaj, ga ponudimo s pita kruhom ter svežo in/ali vloženo zelenjavo (npr. čebula, olive, paprika, korenček).
Za okusno prilogo, prigrizek ali dodatek v solato, čičeriko le povaljamo v kateri koli začimbi in spečemo v pečici.
Zaradi svoje teksture je primerna tudi za polpete – iz čičerike naredimo pire, dodamo čebulo, čili v prahu, nato dodamo ovsene kosmiče, da vse skupaj drži. Polpete pečemo in postrežemo na polnozrnati žemljici s priljubljenim prelivom (npr. tahini). Po želji pa še lahko dodamo svežo zelenjavo.
Odlična je tudi za enolončnice ali mineštre v kombinaciji s sladkim krompirjem in ohrovtom.
Izbor naših receptov s čičeriko si lahko pogledate tukaj: