Bučno olje
Bučno olje ali zeleno zlato je bogato, okusno in hranilno olje, ki vsebuje veliko zdravju koristnih snovi. Začetki segajo daleč v 18. stoletje, dandanes pa velja za nepogrešljiv dodatek pri pripravi solat. Harmoničen okus bučnega olja se ne poda odlično samo na solate, pri kulinaričnih ustvarjanjih z bučnim oljem namreč skoraj ni omejitev.
Bogata tradicija
Začetek predelave bučnih semen v bučno olje sega v leto 1750, takrat se v pisnih virih prvič omenja stiskalnica bučnih semen in oljarna s Štajerske. V naslednjih letih se je predelava bučnih semen v olje razširila po vsem Štajerskem in v Prekmurje. Bogata tradicija predelave se je ohranila do današnjih dni. Tradicija pridelave ter standardizirani postopki zagotavljajo vrhunsko kakovost in pristen okus. Štajersko prekmursko bučno olje prepoznamo po evropski oznaki Zaščitena geografska označba.
Kulinarična posebnost
Bučno olje je ena največjih kulinaričnih dragocenosti severovzhodne Slovenije, ki z značilnim aromatičnim vonjem in okusom zaseda nepogrešljivo mesto v kulinariki. Štajersko prekmursko bučno olje nastane s stiskanjem praženih bučnih semen buč cucurbita pepo ali po domače buče golice, ki jih pridelajo na območju Štajerske in Prekmurja.
Uporaba v kuhinji
Bučno olje se najpogosteje uporablja kot preliv za solate. Bučnim oljem lahko ustvarjate vse – od predjedi do sladic. Odlično se obnese tudi za: za mariniranje, pripravo omak, kot preliv za testenine, za rižote, za hladne mesne jedi, juhe, sladice in za pripravo različnih namazov. Ob svoji široki uporabnosti ima tudi dragoceno prehransko vrednost, saj vsebuje ogromno antioksidantov.
Preizkusite recept za:
Omamne čokoladne kroglice z bučnim oljem in bučnimi semeni
Božanski čokoladni mousse z bučnim oljem